top of page
Data on a Touch Pad

SAVJETOVANJE

Pružamo usluge financijskog savjetovanja klijentima kao pomoć u njihovom upravljanju financijama, planiranju ciljeva i donošenju informiranih financijskih odluka.

 

Ukoliko Vam je potreban savjet u bilo kojoj fazi vašeg poslovanja, kontaktirajte nas s povjerenjem. 

Dubinsko snimanje (Due diligence)

Dubinsko snimanje (eng. Due diligence) je analiza poslovanja društva koja se najčešće provodi kada je društvo predmet kupoprodaje kako bi se kupac uvjerio da stanje koje mu se prezentira reflektira stvarno stanje društva. 

Usluge dubinskog snimanja koje pružamo odnose se na financijsko i porezno dubinsko snimanje.

Financijsko dubinsko snimanje poduzima se s ciljem da kupac bolje razumije povijesne i stvarne financijske rezultate, i stekne percepciju potencijalnih financijskih sposobnosti društva kojeg kupuje.

 

Temeljem rezultata dubinskog snimanja kupac može:

  • donijeti informiranu odluku hoće li nastaviti s kupnjom društva

  • odrediti realnu tržišnu vrijednost društva koje kupuje

  • u pregovorima postići najbolje uvjete transakcije temeljem jasnog razumijevanja poslovanja drušva  

Procjene vrijednosti društava ili poslovnih segmenata

Procjena vrijednosti društva ili pojedinog poslovnog segmenta najčešće se provodi kod pripreme društva ili segmenta društva za prodaju, kod otkupa manjinskih udjela u društvu ili na zahtjev kreditora kada se udjeli daju kao kolateral u pojedinim oblicima financiranja poslovanja.  

Tri su najčešće metode procjene vrijednosti: 

  • Metoda diskontiranih novčanih tokova (DFC metoda)

  • Metoda usporedivih transakcija

  • Metoda usporednih društava

Metoda diskontiranih novčanih tokova (DCF metoda)

 

DCF metoda najčešće je korištena metoda procjene vrijednosti društva. Prema njoj, vrijednost društva je sadašnja vrijednost budućih novčanih tokova koji će se genrirati korištenjem imovine društva, diskontiranih po stopi koja odražava razinu rizika tih novčanih tokova. 

Kod izračuna vrijednosti koriste se tri glavna inputa - trošak kapitala, očekivani budući slobodni novčani tokovi i stope rasta. Temeljem tih inputa procjenjuje se slobodan novčani tok (uobičajeno za razdoblje 5 do 10 godina) i terminalna vrijednost. Zatim se slobodan novčani tok diskontira primjenjivom diskontnom stopom te se od te sadašnje vrijednosti slobodnog novčanog toka oduzima neto dug. Uz to se radi i analiza osjetljivosti na promjene u parametrima procjene. 

Metoda usporedivih transakcija

Metoda usporedivih transakcija (eng. Comparable transactions) se u praksi češće koristi kao kontrolna metoda procjene vrijednosti uz DCF metodu kroz usporedbu predmetne transakcije sa istim ili sličnim već realiziranim transakcijama kako bi se došlo do indikativne vrijednosti. Da bi ova metoda bila primjenjiva društva moraju biti dovoljno slična po veličini, djelatnosti, poslovnom modelu i sl. Jedinice usporedbe koje se koriste uključuju multiplikatore EBITDA-e, multiplikatore prihoda i multiplikatore knjigovodstvene vrijednosti.

Metoda usporednih društava

Metoda usporednih društava (eng. Trading multiples) koristi javno dostupne podatke o usporedivim društvima unutar industrije pomoću kojih se dolazi do indikativne vrijednosti društva korištenjem financijskih pokazatelja i multiplikatora (EV/prihod, EV/EBITDA, EV/EBIT, P/E omjer i sl.).

Dogovoreni postupci

Angažman prema dogovorenim postupcima (eng. Agreed Upon Procedures) odnosi se na specifične postupke koje društvo dogovara s revizorom ili savjetnikom, a koje će isti provesti na određenim financijskim ili drugim informacijama društva. Ove procedure društvo i revizor/savjetnik dogovaraju zajedno, a ovise o potrebama društva.

Ovakvi angažmani uobičajeno su primjenjivi ukoliko:

  • postoji sumnja u funkcionalnost uspostavljenih internih kontrola

  • potrebno je analizirati specifične rizike unutar organizacije

  • potrebno je provjeriti jesu li sredstva utrošena sukladno ugovornim uvjetima ili zakonskim propisima

  • potrebno je pregledati pojedine transakcije (velike jednokratne transakcije, sumnjive transakcije, transakcije s povezanima osobama i sl.)

  • potrebno je analizirati specifične stavke bilance ili računa dobiti i gubitka i dr.

Revizor u ovom angažmanu ne izražava mišljenje kao kod klasične revizije već je rezultat angažmana izvještaj o nalazima temeljem provedenih postupaka.

Računovodstveno savjetovanje

Pružamo i širok raspon usluga iz područja računovodstvenog savjetovanja kao na primjer: 

  • Izrada i/ili kontrola završnih računa

  • Kontrola poreznih prijava (PD, PDV)

  • Interno izvještavanje

  • Forenzičko računovodstvo

  • Ad hoc savjetovanje 

Trebate više informacija? Kontaktirajte nas

Ukoliko imate bilo kakva pitanja ili Vam trebaju naše usluge, stojimo na raspolaganju.

bottom of page